OPSTINA LOZOVO

Почетна

Меѓународен ден на толеранцијата

tolerancija2

Светот денеска го одбележува Меѓународниот ден на толеранцијата 16-ти ноември. Oвој ден претставува можност за секој граѓанин да се декларира за толерантно општество без насилство, во кое се почитуваат човековите права.

По повод Меѓународниот ден на толеранцијата учениците од ООУ Методи Митевски – Брицо заедно со наставниците беа на прием кај Градоначалникот на Општина Лозово.

Промовирањето на толеранција е начин да се изгради хармонија помеѓу различноста која ќе обезбеди подобра иднина. Затоа сите треба да тежнееме кон негување на човековите вредности, меѓуверско почитување, создавање единство меѓу народите, потикнување на социјална одговорност, со еден збор обединување на светот во едно семејство.

tolerancija3tolerancija4tolerancija5tolerancija6tolerancija7tolerancija8tolerancija9tolerancija10